3G Hayatımıza Neler Katacak

0
1333

3G Neler Getirecek

Evlerimizde yaygın olarak kullandığımız internet hızı şu anda 8 Mbps. Ağustos ayında aktifleşecek 3G ile cep telefonlarından internete bağlanmak en az evdeki kadar hızlı olacak. Cep telefonundan internete bağlanmanın en düşük hızının 7.2 mbps olacağı öngörülüyor. Hız için örnek verilmek gerekirse 700 mb`lık bir film normal internet bağlantısı ile 5-6 saatte inmekte. 3G ile bu film sadece 2-3 dakikada iniyor.
İnternet hızındaki artış mobil iletişimde çığır açacağı için herşey kolay hale gelecek. Mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızlarda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmetler, 3G`li cep telefonlarından rahatlıkla sağlanabilecek.

Özgürleşen İnternet artık dünyayla iletişimimiz daha hızlı hale gelecek

Cep telefonlarımızdan Hızlı ve zengin içerik veri uygulamaları hız kazanacak.

Özgürleşen internet sayesinde  ses hizmeti sunulacak olsa da esas ağırlık hızlı ve zengin içerikli veri uygulamaları olacak. 3G şebekelerinin faaliyete geçmesiyle;cep telefonundan internete hızlı erişimin yaygınlaşacağı, e-devlet uygulamalarına önemli bir ivme kazandıracağı, sağlık hizmetleri, uzaktan eğitim, mobil-kütüphane, internet üzerinden bilimsel laboratuvarlara erişim, internet üzerinden dil eğitimi gibi uygulamalar ile eğitime katkı sağlanması öngörülüyor.

3G Sistemin yaşlı ve engellilerin uzaktan gözetim ve kontrolünde kolaylıklar sağlayacağı, mobil uygulamalar ile vatandaşların yaşamını daha da kolaylaştırması mümkün olacak.

Cepten konuşma döneminin başlaması ile hayatımıza yeni ürünler gelişmiş içerikli telefonlar girecek.

Türkiyede uygulama başlamadan 1 milyon civarı 3G uyumlu cep telefonu satıldığı belirtiliyor.