3G uyumlu telefonlara dikkat

0
1205

Cep Telefonu üzerinden 3G uygulamalarında sona yaklaştığımız bugünlerde alınan bazı haberler can sıkmaya başladı.

3G’nin yeniliklerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar 3G uyumlu telefon alma telaşına düştü. Klonlu cep telefonlarına dikkat. Kaçak cep telefonları için yapılan operasyonlar klonlu cep telefonlarını azaltsa bile bitiremedi. Yetkililer vatandaşları uyarıyor. 390 lira ili 2000 lira arasında değişen 3g uyumlu cep telefonlarını almaya çıktığınız alışveriş yerlerinden mutlaka faturanızı alınız. Fatura almayı ihmal etmeyiniz.

Yurt dışından ülkemize getirilen cihazların sisteme kaydedilmek için Mobil cihaz sistemindeki cihazların kimlik numarası kopyalanıyor. Elektronik kimlik numarası kaçak yollarla Türkiye sokulan cihazlara aktarılan telefonlar kopyalı yani klonlu cep telefonu sınıfına giriyor. Abonenin haberi dahilinde olmayan bu klonlama işlemi sizinde başınıza gelmesin istiyorsanız cep telefonunuz alırken faturanızıda yanındızda almayı unutmayınız.

Eğer aldığınız Cep telefonu faturasız ise klonlama olduğu zaman telefonunuz kapatılıyor ve bir hak talep edemiyorsunuz. Ayrıca faturasız almış olduğunuz 3g uyumlu bir telefon daha önce faturalı bir kişinin aldığı telefondan klonlanmış olabilir.

Fatura sizi klonlamaya karşı korur.