3g Virüs Tehditi

1
1766

3g’nin kullanımının ülkemizde başlamasıyla oldukça fazla rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. 3g’nin avantajlarının yanısıra dezavantajlarını görmezden gelemeyiz. 3g’nin yaygınlaştığı mobil cihazlarda virüs yayılımının son zamanlarda arttığı gözlenmektedir.

Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü olan Murat Göçe 3G mobil cihazların yaygınlaşmasıyla hackerların saldırılarıda başladı. Kötü kopyalayıcılar için cazip bir pazar haline dönüşmeye başladığını, saldırıları buraya yönelttiklerini söyledi.
Mobil cihazlarda yaşanan tehditleri, yüksek meblağlar tutabilecek şekilde telefondan SMS atılması, MMS yollanması, hatta mobil cihazların üzerindeki bilgilerin başkalarının eline gönderilmesi olarak sıralayan Göçe, bir kısım tehditlerin de cihazı bozmaya, çalışmasını engellemeye yönelik olduğunu anlattı.
Göçe, “En kötü sayılabilecek şey sizin mobil cihazınızdaki bilgileri üçüncü kişilere yolluyor. Bu görüşme de olabilir, attığınız SMS`in bir kopyası da olabilir, hatta mobil cihazınızdaki banka, kart bilgilerinizin, özel resimlerinizin üçüncü kişilerin eline geçmeside olabilir“  dedi.
Murat Göçe, önümüzdeki yıllarda bu tür tehditlerin hızla artacağına işaret etti.
3G teknolojisinden önce mobil koruma programları çok az satılırken 3G ile birlikte bu mobil koruma ürünlerinin satışının arttığına dikkati çeken Göçe, “Şu anda piyasada bayağı bir talep var“ dedi.

1 YORUM

Comments are closed.