4G’li cep telefonları yolda

1
2370

4G destekli cep telefonlarını ne zaman görebieceğiz?

3G’ye daha yeni yeni alışmaya başlarken 4G destekli cep telefonları piyasaya çıkmak için gün sayıyor. İlk örnekler olarak:

LG Electronics’in LTE (4G) destekli ilk cep telefonlarının önümüzdeki sene satışa sunulması bekleniyor, Ericsson da M700 platformu ile LTE teknolojisini kullanan ürünlerini 2010’un içerisinde piyasaya sürmek istiyor.

İş bu aşamaya geldiğinde dördüncü nesil ilk ticari şebeke operatörleri de devreye girecek. UMTS’nin halefinin bu kadar çabuk devreye girmesi üzerine “Global mobile Supplieres Association” (GSA) topluluğunun yaptığı araştırma, yeni mobil internet tekniğinin 21 ülkedeki 42 şebeke operatörü tarafından planlara dahil edilmiş durumda. Bahsi geçen firmaların hepsi LTE tekniğini kullanmaya hazır olduklarını belirttiler.

Örnek olarak Almanya’da Vodafone öncülüğü yapacak ve 2010/2011’de LTE’yi devreye sokacak. ABD, Kanada, İsveç, Norveç, Japonya ve Güney Kore’de ise çok daha aceleci. GSA’ya göre ilk ticari LTE ağı ABD şebeke operatörü Verizon Wireless tarafından 2009/2010’da devreye girecek; ancak bu sene içerisinde tekniği destekleyen cihazların kıtlığı nedeniyle gerçek bir ticari pazarlama söz konusu olmayacak.

1 YORUM

Comments are closed.