Avea 1 Milyon Şarkıyı Dijital Ortama Taşıyacak

0
1316

Avea Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan, Türkiye’de satılan CD, kaset gibi geleneksel müzik formatlarının miktarının 2004’ten 2009’a kadar yüzde 75 küçüldüğünü, dijital müzik formatlarının satışının ise aynı dönemde iki kat arttığını belirtti. Avea’nın müzik platformunun tanıtımında konuşan Kaplan, 2008’de açtıkları aveamuzik.com ile mobil pazarda müzik indirmede yüzde 35’lik paya ulaşıldığına dikkat çekerek, “Müzik Avea’nın DNA’sında var” dedi.

Avea abonelerinin yüzde 86’sının 35 yaşın altındaki gençlerden oluştuğuna işaret eden Kaplan ‘Aveamüzik’ portalının yaklaşık 2 yılda 1.8 milyon ziyaretçi aldığını, 350 bin adetlik müzik kataloğundan indirilen şarkı sayısının da 12 milyonu bulduğunu belirterek, “Hedefimiz, bu yıl içinde toplam 1 milyon şarkıya ulaşmak” dedi. Gençlerin yüzde 44’ünün günde en az 3 saat müzik dinlediğini aktaran Kaplan, dünyada 2008’de 6.5 milyar dolar olan dijital müziğin hacminin 2014’te 25 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini belirtti.

CD’nin yerine SD Card’lar satılacak

Avea bayilerinde satılan müzik albümleri ile beraber 2GB’lik micro SD card hediye ettiklerini ifade eden Kaplan, “Buna Gripin ile başladık. Göksel ile devam edeceğiz” dedi. Kaplan, “Her ilin müzik tercihini araştırıyoruz. Bu yıl 8 ilde gençlik konserleri düzenleyeceğiz. Ayrıca bu yol Dijital Müzik Ödüllerini hayata geçireceğiz” dedi.