Çalıntı telefon için yapılması gerekenler

70
19601

Çalıntı telefon için;

Kayıp çalıntı ihbarı

1- Cep telefonumu kaybettim/çaldırdım. Ne yapmalıyım?

5392 sayılı Kanunun 25c maddesinde “elektronik kimlik bilgisini ait cihazı çalınan, yağmalanan, cihazını kaybeden veya her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan kişiler öncelikle cihazının elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesi için Kurumun Bilgi ve İhbar Merkezi’ne başvurur.” hükmü ile Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair Yönetmeliğin 11 nci maddesinin birinci fıkrasında “Cihazları beyaz listede yer alan kullanıcılar; çalınma, yağmalanma, kaybolma veya her ne suretle olursa olsun rizası dışında elden çıkma durumlarında cihazlarının elektronik haberleşme şebekesinden hizmet almasını engellemek için telefon yolu ile ihbarda bulunur” hükümleri yer almaktadır.

Söz konusu hükümler uyarınca Bilgi ve İhbar Merkezi’ni telefon ile aramanız halinde cihazınızın haberleşme şebekesinden hizmet alması engellenecektir.

2- Bilgi ve İhbar Merkezi’ne nasıl ulaşırım?

Bilgi ve İhbar Merkezi’ne Türkiye’nin her yerinden 444 7 999 ve 0312 232 23 23 numaralı telefonları aramak sureti ile ulaşabilirsiniz. Merkezimiz 7 gün 24 saat esasına göre çalışmaktadır.

3- Kayıp/çalıntı ihbarı nasıl gerçekleşir?

Kayıp/çalıntı ihbarının gerçekleşmesi için hat sahibi olan kişinin telefon ile ihbarda bulunması gerekmektedir. İhbar sırasında kişinin vermiş olduğu bilgiler doğrulanmak üzere ilgili GSM İşletmecisine iletilir. Kişinin verdiği bilgilerin doğrulanması halinde cihazın haberleşmeye kapatılması işlemi gerçekleşir.

4- İhbarın onaylandığını nasıl anlarım?

İhbarda bulunduktan sonra cihazın IMEI numarası “www.mckstk.gov.tr” adresinden sorgulandığında “çalıntı ihbarı yapılmış cihaz” ibaresi görünmektedir. İhbar doğrulandıktan sonra yapılan sorgulamada söz konusu ifade “çalıntı cihaz” ibaresine dönüşmektedir.

İhbarı doğrulanmayan kişilere kısa mesaj (SMS) gönderilmesi sureti ile bilgi verilmektedir.

Ayrıca, Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak ihbar sonucunu öğrenmeniz mümkündür.

5- Kayıp/çalıntı cihazımın bulunmasını istiyorum. Ne yapmalıyım?

Telekomünikasyon Kurumu; cihazı çalınan, yağmalanan, her ne suretle olursa olsun rızası dışında elinden çıkan veya cihazını kaybeden kişilerin başvurusu üzerine cihazın elektronik haberleşme bağlantısının kesilmesine veya açılmasına yetkili kılınmıştır.

Kurumumuzun çalınan, gasp edilen veya kaybedilen telefonları bulmak ve ilgili kişiye teslim etmek gibi görevleri bulunmamaktadır.

Kayıp/çalıntı cihazların bulunması, takip edilmesi ve bulunarak teslim edilmesi konularında gelen taleplere ilişkin olarak Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bütün Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen yazıya ulaşmak için tıklayınız.

6- Satış yaptığım dükkanımdan kullanılmamış cihazlarımı çaldılar. Çalan kişilerin satmasını ya da kullanmasını engellemek için ne yapmalıyım?

Kullanılmamış (sıfır) cihazların ihbarı evrak yolu ile Kurumumuza yapılmaktadır. İhbarda bulunabilmek için firma yetkilisinin kimlik bilgileri, firmanın vergi numarası, çalınan cihazlara ait fatura nüshaları, kolluk kuvveti tutanağı belgelerinin bir dilekçe ekinde sunulması gerekmektedir

Sisteme girilen ihbar neticesinde cihazların bloke işlemi gerçekleşecek ve IMEI numarası sorgulamalarında “çalıntı cihaz” ibaresi görüleceği için söz konusu cihazların satılması ve kullanılması engellenmiş olacaktır.

7- Kayıp/çalıntı ihbarında bulunduğum cihazımı buldum. Tekrar haberleşmeye açılmasını nasıl sağlarım?

İhbarınızı ancak ihbarda bulunduğunuz yöntem ile iptal edebilirsiniz. Örneğin, Savcılık talimatı ile haberleşmeye kapatılmış olan cihaz Savcılık talimatı olmaksızın açılamaz. Telefon ile alınmış bir ihbar sonucu kapatılan cihaz; ihbarda bulunan kişinin araması ve kimlik bilgilerinin doğrulanması halinde haberleşmeye açılmaktadır.

70 YORUMLAR

 1. telmnumn ımeı numarası var ama faturası yok karakol savcılık bakmıo napıcam ben yardmcı olursanız lutfen

 2. çift hatlı 2 adet telefonum çalındı 352392040121332-352821040121330-3580032020024312-357978020024317
  ımeı noları yazdığım cihazlar.çalıntı makinalar için karokala gitdim ama nafile sadece şunu söyleyebilirim kanunumuz zayıf ve yavaş sadece çaldırdığımız la kaldık

 3. hepinize geçmiş olsun bendeki cihazda çalıntı çıktı tamam emniyete verelimde ben paramı kimden nasıl alcam bunu açtırmanın bir yolu varmı bu durumda bende mağdur oluyorum bilginiz varmı teşk. nokıa 2730 c

 4. yaa telin çalıntı çıktıysa gitcen karakola teslim etcen bi daha da needüyü belirsiz telefon almıcan o zamn yada 2 el aldıqın yerden fatura isticen sokaklarda satılan ucuzlardan almıcaksın..ucuz etin suyu yavan olur.elini biraz vicdanına koy

 5. Yüklü miktarda harcama yaparak aldığımız cep telefonumuzun çalınma veya kaybolma sebebiyle başkalarının eline geçmesi insanları mağdur etmektedir. Kayıp olan cep telefonumuzu nasıl bulabiliriz.

  Olmazsa Olmazlar:

  °Karakol tutanağı
  °Telefonun size ait olduğunu ispat eder bir belge. (Fatura)
  °Telefonunuzun kutusunda da yer alan ” IMEI ” numarası
  °Nufus cüzdanı fotokopisi
  °Müracaat dilekçesi.
  °Sabır 🙂
  > Polis bu ihbarları çok ciddiye alıyor.
  Önemli bilgi; Telefonunuzu bulursanız Polise dilekçe veya baska yollarla haber edin bosuna zaman vakit kaybı olmasını engellemis oluruz .
  Bazı Teknolojik telefonlar uydu üzerindende bulunmaktadır ..

 6. selam u aleyküm arkadaşlar benim tlf da geçen gün çalındı karakola gittim tutanak tuttu seri numarasını biliyordum faturası da üzerimde polis 3 ay sonra anca araştırırız dedi yaw 3 ayda parçası kalmaz 🙁 UCUZ BİŞİ DE DEĞİL 6500 NOKYA 500 TL YA ALMIŞTIM tanıdık polip ark.VARSA YARDIM EDEBİLİR Mİ ACABA …ALLAHA EMANET OLUN

 7. telefonunuzu biri alıyorsa ve geri vermiyorsa sağlam adam değildir polise gidin başınızı derde sokmayın geri alırken bataryasını mutlaka kontrol edin.

 8. Nokia 5800 yolda giderken düştü, farkettiğimde numaraya ulaşamadım tahminim bulan kişi bataryayı söktü.Direk savcılığa başvurdum ,dilekçemi verdim, 20 gün oldu ses yok, nokia c7 aldım yerine, bu arada düşen telefonun hala taksitlerini ödüyorum :)Telefon bulunmasa bile kilitliyorlar ,telefonu bulan kişi ya cok usta telefonu parçalayacak yada cok çahil beni arasa 200 lira verecektim :)Sağlık olsun ne diyelim.

Comments are closed.