CeBIT Eurasia’dan Milcep

0
1244

Tübitak bünyesinde geliştirilen ve dinlemeye takılmayan cep telefonu Milcep CeBIT fuarında dikkat çekenler arasında yeraldı.

Bu sene iş dünyası ve kurumsal çözümlere odaklanan CeBIT Bilişim Eurasia 2009 Fuarı, tüketici elektroniğine meraklı ziyaretçilerine yönelik bir çok üründe bulunmakta. Netbook’lardan navigasyon cihazlarına kadar pek çok ürün fuarda ilgi çekiyor. En fazla dikkat çeken ürünlerin başında ise “gizli dinlemeye takılmayan” cep telefonu Milcep geliyor.

Tübitak Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) mühendislerinin geliştirdiği Milcep, ilk kez CeBIT’te tüketici karşısına çıktı. GSM ağları kullanılarak yapılan görüşmelerin üçüncü şahıs veya kurumlarca dinlenmesinin önüne geçmek amacıyla geliştirilen model, ses ve verileri mobil telefon ve baz istasyonu arasında değil, sürecin en başında, yani telefonun kendisinde şifreleyerek karşıya gönderiyor. Kriptolu cep telefonu Milcep, GSM 900/1800 ve 1900 standartlarını destekliyor ve NATO SCP (Secure Communications Interoperability Protocol) tabanlı cihazlarla uyumlu.

CeBIT’te kurcalama şansı bulduğumuz cihazın gövdesi gayet ergonomik ve hafif. Uyku modunda 1440 dakika şarj süresi sunan Milcep’le kriptolu olarak 60 dakika konuşabilmekte.