Cep telefonu olanların dikkatine

3
1862

Günümüzde hemen hemen herkezin bir cep telefonu bulunmakta. O yüzden herkezin dikkat etmesi gerekenler var. Cep telefonu olanların mutlaka okuması gereken bir yazı.

Ülkemizde 117 milyon cep telefonu bulunmakta ve bunların 50 milyonu kullanılmamaktadır.

Cep telefonunuz kayboldu veya çalındı ne yapmanız gerektiğini biliyormusunuz?

“Aman ya boşver sağlık olsun yenisini alırım” sakın demeyin. Olayın ciddi riskleri bulunmakta.

Örneğin bulan ya da çalan kişi kendi kullanabileceği gibi, başka birine de verebilir.

Telefonunuzu kullanacak olan kişi, 2 bin 500 civarındaki abone merkezlerinden birine gider ve (sahte bir kimlikle) “sim kart” almak suretiyle, telefonunuzu kullanmaya başlar.

Telefonunuz; hırsızlık, tehdit, şantaj, terörizm veya yasa dışı başka bir olayda ya da eylemde kullanılırsa, IMEI denilen elektronik kimlik bilgisinden hareketle size ulaşılabilir…

Hemen ardından da haksız bir suçlama veya tutuklama ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

Peki Böyle Bir Durumda Ne Yapmak Gerekiyor?

Cep telefonunuzun kaybolması ya da çalınması durumunda, sevimsiz bir suçlama veya tutuklama ile karşılaşmak istemiyorsanız;

– Cep telefonunuzun IMEI numarasını, kaybetmeyeceğiniz bir yere kaydedin.

– Cep telefonunuz kaybolduğunda ya da çalındığında, Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi’ni 444 97 77 veya 0312 232 23 23 numaralardan birini arayarak, kimlik bilgilerinizi doğrulatmak suretiyle, cep telefonunuzu geçici olarak kullanıma kapattırabilirsiniz.

– Cep telefonunuzun IMEI numarasını bilmiyorsanız “* # 06 #” tuşlarına basın. Elektronik kimlik belgenizi ekranda göreceksiniz. O numarayı uygun bir yere kaydedin.
Çalınınca ya da kaybolunca Bilgi İhbar Merkezi’ne bildirip, olası tehlikelerden kurtulabilirsiniz.

– Biraz daha zamanınız varsa, cep telefonunuzun arka kasasındaki IMEI numarasını bulun. İkisinin de aynı olması gerekir. Aksi takdirde, elinizdeki telefonun IMEI numarası klonlanmış (elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş) olabilir.

Cep Telefonunuzu Satarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ülkemizde 50 milyon civarında daha önce kullanılmış, şu anda yenisi alındığı için kullanılmayan, cep telefonu var.

Bu telefonların, elden üçüncü kişilere belgesiz satışı, son derece riskli olmakla beraber, telefonunuzu alan kişi veya onun sattığı kişi, illegal bir olayda kullandığında, sizin başınız ağrır.

İkinci el telefonların, bunu alan firmaya “gider pusulası” karşılığı satılması gerekiyor.

Gider pusulasına, sattığınız cep telefonunun IMEI numarası da yazılacak bu da sizi herhangi bir olası ters durumda sorunlarla karşı karşıya gelmenize engel olacak.

3 YORUMLAR

  1. ikinci el ucuza geliyor fakat dikkat etmek gerekiyor. bence telefonu fazla değiştirmemekte fayda var çünkü değiştirmeye yetişemiyorsun hergün farklı bir model çıkıyor. En iyisi aldığın telefonu 3-5 yıl kullanmak sonra tekrar yenisini almak ikinci el alacaksanda tanıdıklarından alabilirsin.

Comments are closed.