Cep telefonu ve sağlık

0
1618

Cep telefonu ve sağlık

Cep telefonlarının insan sağlığına zararları konusunda yeni bir araştırma, cep telefonlarının erken bunamaya yol açtığını öne sürüyor.

İsveçli bilimadamları araştırmaları sonucunda cep telefonlarının aşırı kullanımı nedeniyle albumin adlı bir proteinin beyne sızabildiğini ve erken bunamaya neden olabileceğini belirtiyorlar. Cep telefonlarının fazla kullanımının beynin ısınmasına ya da kansere yol açtığı iddia edilmesine karşın, bu araştırmaların hiç biri kesinlik kazanmadı. İsveç’te bilim adamları cep telefonunun daha önce gündeme gelmeyen bir başka etkisi üzerinde duruyorlar.

Yapılan deneylerde cep telefonunun çok fazla kullanılmasının beyin ile kan arasındaki koruyucu tabakanın aralanmasına neden olduğu ve albumin adı verilen bir proteinin burada açılan boşluklardan beyne sızdığını saptadılar. Albumin adlı proteinin beyne girmesinin beyindeki nöronlara zarar verebileceği belirtiliyor. Uzmanlar, uzun dönemli etkileri bilinmese de nöronların zarar görmesinin erken bunamaya yol açabileceğini öne sürüyorlar.

Araştırma, 60 yaşına kadar yaşlanmayacak beyin nöronlarının cep telefonları yüzünden daha otuzlu yaşlardan itibaren bunamaya neden olabileceğini gösteriyor. Araştırmayı yürüten Profesör Leif Salford, paniğe neden olmamak için araştırma sonuçlarının kamuoyuna hemen açıklanmayacağını belirtti.