Cep telefonunda yeni virüs smishing

0
937

cepte virüs

Cep telefonlarına gelen virüs tehdidi şekil değiştiriyor. Yeniden isimlendirilen ve “SMiShing” olarak adlandırılan yeni virus, SMS ile gelen text mesajlarının taşıdığı linklerle, “Truva Atı” yüklü sitelere yönlendirme yapıyor. SMiShing “Phishing” (‘Oltalama’) olarak adlandırılan dijital dolandırıcılık yönteminin SMS versiyonu olarak gösteriliyor.

Mcafee yaptığı açıklama ile yeni tip bir virüsün önümüzdeki günlerde cep telefonu kullanıcılarını etkisi altına alacağını açıkladı.Phishing (‘Oltalama’) diye bilinen ve genelde bilgisayar kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılık yönteminin SMiShing adı verilen yeni türü, hedefini SMS aracılığıyla buluyor. Yapılan açıklamada, SMiShing’in önümüzdeki günlerde cep telefonu kullanıcılarını etki altına alabileceği belirtiliyor.

Bazı cep telefonu kullanıcıları “Arkadaşlık sitemize kaydınızı onaylıyoruz, Günde 2 dolar ödemeniz var. Ödemediğiniz takdirde siparişiniz iptal edilecektir.” şeklinde bir SMS mesajı ile karşılaşıyorlar. Alınan SMS, bir Web sitesine yönlendiriyor ve siteye yönlenen kullanıcılar farkında olmadan Truva atı-Trojan olarak adlandırılan virüsü Web uyumlu telefonlarına indiriyorlar. Bundan sonraki süreçte Cep telefonu sahibinin kontrolünden çıkarak saldırganların kontrolüne açık hale geliyor.