Katlanan cep telefonları

0
1636

Katlanan cep telefonları

Eskiden sadece bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz cihazlar hayatımıza girmeye başladı. İlk önce cep telefonu icat edildi, sonra renkli ekrana kavuştu, daha sonra ise fotoğraf ve video çekebilmeye başladı. 2009 yılından sonra ise katlanabilen, yamulabilen ekranlı cep telefonları ile tanışacağız.

Samsung, Japonya’nın Yokohama kentinde düzenlenen FPD Uluslararası Teknoloji Fuarı’nda çok ilginç bir cep telefonu örneğini katılımcılara gösterdi. Dokunmatik OLED ekrana sahip olan cep telefonu kitap gibi tam ortasından katlanabiliyor. Cihaz kapalıyken görünümü normal bir cep telefonuna benziyor. Ancak telefonun katları açıldığında yaklaşık 5 inch genişliğinde esnek OLED ekrana dönüşüyor. Geniş ekranı internette sörf yapmak ve hatta film izlemek, oyun oynamak için yeterince büyük.

Ayrıca telefon taşınabilir bir medya player’a dönüşebiliyor.

OLED nedir?

Organik Işık Yayan Diyot (OLED) teknolojisi son yıllarda geliştirilen ve özellikle cep telefonu, dijital fotoğraf makinesi, otomobil teybi gibi cihazlarda kullanılan bir yenilik. Normal LCD ekranların aksine oldukça düşük enerji tüketen (2-10 V), klasik ekranlara göre daha az yer kaplayan ve yaklaşık 160 derecelik bir görüş açısı sağlıyor.