Mesajlara dikkat

1
1565

Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Genel Başkanı Fikri Karagöz, son zamanlarda çok sayıda tükecinin adı ve adresi bilinmeyen bir sağlık grubu tarafından cep telefonundan aranarak dolandırıldığını ifade etti.

TÜKDER Genel Başkanı Fikri Karagöz, sağlık hizmeti verme bahanesiyle arayan dolandırıcılara karşı tüketicileri dikkatli olmalarını belirterek, “Son günlerde birçok tükeci, adı ve adresi bilinmeyen bir sağlık grubu tarafından cep telefonundan aranıyor. Arayan kişi, 500 ya da bin lira karşılığında aile hekimliği, evde bakım, ücretsiz ambulans, tıbbi danışmanlık, ücretsiz check-up gibi hizmetler verdiklerini, Bursa’da anlaşmalı oldukları bazı özel hastaneler olduğunu söyleyerek, her türlü kan tahlili ve göz muayenesi ile MR filmini yüzde 50 indirimle yapacaklarını belirtip, tüketicinin kredi kartı numarasını alarak hesabından para çekiyor. Tüketiciler adı geçen hastanelere gittiklerinde, bütün bunların yalan olduğunu, dolandırıldıklarını anlıyor. Adı geçen hastanelerle görüştüğümüzde, bazıları böyle bir sağlık grubunu tanımadıklarını, bazıları ise ‘Doğrudan anlaşmamız yok, ama adı geçen sağlık grubuna ait bir kartla gelirlerse sadece hasta muayenesinde indirim yapıyoruz’ diyor. Buradan hastaneleri uyarıyoruz, tüketicilerin mağduriyetine alet olmasınlar. Aksi halde bu hastenelerin isimlerini kamu oyuna duyurmak zorunda kalacağız” dedi.

Genel Başkan Karagöz, mağdur tüketicilerin kaymakamlıklardaki ilçe hakem heyetlerine müracaat etmeleri halinde, hakem heyeti kararıyla kredi kartından çekilen paraları geri alabileceklerini belirterek, “Çünkü bu satış, 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 9/A maddesine göre mesafeli satıştır. Mesafeli satışlar, satış sözleşmesi düzenlenmediği ve tüketici tarafından teyit edilmediği sürece geçersizdir. Tüketiciler bu tür telefonlara itibar etmesinler. Kredi kartı numarasını vermesinler” diye sözlerini tamamladı.

1 YORUM

Comments are closed.