Motorola’dan Microsoft’u Üzecek Kararlar

0
2147

Motorola, yıllar yılı akıllı telefonları için Windows Mobile işletim sistemlerini tercih ediyor. Ama görünüşe göre dev firma yavaş yavaş Microsoft’tan koparak, Google’ın mobil işletim sistemi Android’e kaydığı gözleniyor. Motorola’nın CEO’su Sanjay Jha 2010 içerisinde firmanın piyasaya çıkaracağı pek çok akıllı telefonun Android işletim sistemine sahip olacağını belirtti.

Jha, Android’le ilgilenmelerinin iki temel sebebi olduğunu belirtti. Bunlardan ilki fiyatı. Linux tabanlı Android sistemlerin lisans ücretlerinde Windows Mobile’a göre büyük bir avantaj olduğunu, bu sayede telefonlarında daha ucuza mal olabileceğini, Android’te özel ayarlar yaparak, düşük sistem özelliklerine sahip akıllı telefonların bile sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceği bir sisteme sahip olmasını sağlamanın mümkün olacağını ifade etti.

Motorola’nın Android üzerinde kendine has değiştirmeler yapma şansına sahip olması Google’ın mobil işletim sistemini firma için cazip kılan ikinci etmen.

Jha ayrıca Motorola’nın yıl bitmeden hemen önce iki yeni Android’li modeli piyasaya çıkarmak için çabaladığını da sözlerine ekledi.