Nükleer pilli cepler

0
1807

ABD’li mühendisler yapmış oldukları araştırmalar sonucunda bozuk para büyüklüğünde ve normal pillerden 1 milyon kat daha uzun süre dayanabilen nükleer pil üretmeyi başardı.

Büyük boyutları nedeniyle bu zamana kadar sadece askeri operasyonlarda kullanılan nükleer piller sonunda cebe girecek kadar küçültülebildi. Missouri Üniversitesi araştırma ekibinin geliştirdiği nükleer pil, aynı boyutlardaki standart pillere göre 1 milyon kat daha fazla elektrik ürettiğini açıkladı.

Nükleer piller, içindeki radyoaktif maddenin bozunması esnasında ortaya çıkan elektrik yüklü parçacıkların toparlanıp akım halinde iletilmesi esasına dayanmakta. Savunma ve uzay uygulamalarında yıllardan beri kullanılan nükleer piller, besledikleri cihazları on yıllarca çalıştırabiliyor. Bu sayede uzayda yıllarca gidebilecek ve veri aktarımını sağlayabilecek uzay araçları mümkün olabildi.

Fakat büyük boyutları yüzünden bugüne kadar bu pillerden küçük sistemlerde yararlanılamamıştı. Nükleer pillerden mikro ve nano boyutlardaki elektronik cihazlarda da yararlanmanın yolunu arayan Missouri Üniversitesi ekibi uzun araştırmalar sonucunda hedefine ulaştı ve dünyanın ilk minyatür nükleer pilini icat etti.
Üretilen bu pilin katı yarı-iletken yerine sıvı yarı-iletken kullanılarak dayanma süresinin binlerce kat arttırılması.

Şuan kullanılan nükleer pillerin birçokunda, izotoplardan yayılan elektrik yüklü parçacıkları yakalamak için katı yarı-iletkenler kullanılıyor. Fakat parçacıkların sahip olduğu çok yüksek enerji zamanla yarı-iletkende hasara yol açıyor ve pili öldürüyor. Yeni geliştirilen pildeyse sıvı kullanıldığı için parçacıkların çarpışı ve geçişi yarı-iletkene çok az hasar veriyor.

Araştırma ekibin lideri Prof. Dr. Jae Wan Kwon, neredeyse bozuk para büyüklüğündeki nükleer pilin gündelik hayatta kullandığımız standart kalem pillere kıyasla 1 milyon kat daha fazla elektrik temin edebileceğini belirtti.

Prof. Jae, adında “nükleer” sözcüğü geçtiği için pek çok insanın bu yeni teknolojiye şüpheyle bakacağını, fakat bu pillerdeki reaksiyonların hiç bir şekilde sağlığa zararlı olmadığını belirtti.