Numara taşıma

0
1268

Numara taşıma

Vodafone Türkiye Kurumsal İşbirimleri Bölüm Başkanı Ahmet Ulubay, HABERTÜRK’te Özlem Dalga ile Piyasalarda Bugün programına konuk oldu. 9 Kasım’da uygulamaya başlanacak numara taşınabilirliği ile merak edilenleri anlatan Ulubay, Vodafone’un 28 Kasım’daki 3G ihalesinin ardından 4. jenerasyona uygun bir altyapı kuracağını açıkladı.

Telekom sektöründe de oldukça hareket var, tek hareket piyasalarda değil. Telekom sektörü de oldukça hareketli dedik. Gerek 3G olsun, gerek numara taşınabilirliği olsun oldukça hareketli. Dilerseniz nedir bu numara taşınabilirliği, 9 Kasım’da başlıyor bu arada.

Evet, 9 kasım’da başlıyor. Numara taşınabilirliği daha çok bizim bakış açımız biraz sanki operatörler arası savaşmış gibi algılanıyor. Orada herkes merak ediyor, kimden, hangi operatörden, kime, ne kadar abone geçecek diye. Aslında biz bunu bizim bakış açımız, tüketicinin, bir bireyin en doğal hakkı olaraktan yıllardır kullanmış olduğu bir numarayı kendisiyle birlikte götürebilmesi, taşıyabilmesi olarak bakıyoruz ve bir bireyin çok doğal hakkı olarak bakıyoruz. Bu bakımdan, bu özgürlüğü sağlaması açısından, tüketici hakları açısından çok önemli bir gelişme olarak bakıyoruz.

Evet, bu da Telekom sektöründe yeni bir rekabet sayfası açıyor herhalde. Müşteriyi tutmak için rekabet artacak. Bu da tüketicilere fayda sağlasa gerek. Ne gibi bir fayda sağlayacak?

Tabii ki şimdi sizlerin de pek tabii ki bildiği gibi Vodafone’un Türkiye’ye gelişiyle birlikte Vodafone’un telekomünikasyon sektöründe bütün Türkiye’de ciddi etkileri oldu. Ne gibi, fiyat indirimi demeyelim de, mevcutta harcamış olduğunuz aylık tutarlarla aynı tutarla çok daha fazla hizmet ve servisi, daha kaliteli servisi almaya başladınız. Burada da aynı, daha rekabetçi ortam da artacak. Fiyatı bir yere kadar indirebilirsiniz, fiyatların ineceği belli bir seviye vardır. Sonuçta her ticari işletmenin kar etmesi gerekir. Burada önemli olan servislerin ve hizmetlerin ön plana çıkacağı, burada sadece diğer operatörden kazanmak istediğiniz abonelere değil, onlara sunacağınız, geçiş yapacak müşterilere sunacağınız artıları aynı şekilde mevcut müşterilerinize de sunmanız gerekiyor ve rekabetçi ortamda rakip operatörlere tabii ki mevcut müşterilerinizi kaybetmemeniz için kendi bazınızdaki müşterilerinize de aynı  servisi, aynı kaliteyi, aynı hizmeti sunuyor olmanız gerekiyor.

Evet fiyattan öte servis ve kalite ön plana çıkacak diyorsunuz ama bu arada sorular da gelmeye devam ediyor, çünkü herkesin hayatını etkiliyor, telefon hayatımızın bir parçası oldu. Nasıl bir ücretlendirme tarifesi izleyecek GSM operatörleri, nasıl olacak biraz detayına girer misiniz?

Tarife derken bunların herhangi bir geçiş esnasında bir maliyeti söz konusu değil, burada bir operatörün talebi vardı geçişten ücret alınması gibi. Yalnız daha sonra bu bir sonuca bağlanmadı, TK tarafından. Yalnız müşteriye yansıyacak herhangi bir maliyeti olmayacak bunun. Tarifeler konusunda da operatörlerin sunacağı tarifeler tabii ki dönemsel olabilir, sürekli olabilir, bir takım avantajları sağlamak. Yalnız şu var, bu kısa süreçli bir şey değil bir aylık, iki aylık. Uzun soluklu bir süreç bu, bir 100 metrelik sprint yarışı gibi değil, bir maraton yarışı olacaktır.

Numaranın taşındığı nasıl anlaşılacak diye soruluyor.

Özel bir ton var, biz bunu web sayfamızda da müşterilerimizin de, gerek bizim, gerekse geçmeyi düşünen müşterilerimizin görmesi açısından web sayfamızda da yayınlıyoruz. Bir ton sesiyle, müşteriler her aradığında aramış olduğu numaranın karşı operatöre, rakip operatöre geçtiğini anlayacak.

Ton farkıyla anlaşılacak diyorsunuz.

Evet, ton farkıyla.

Peki, kriz başladığından beri dünyada konuşma sürelerinde düşüş yaşandı mı?

Konuşma sürelerinde aslında düşüş yaşanmıyor, biraz önce de belirttiğim gibi aslında arpolar çok fazla artmasa da belli ufak artışların yanında arpoların daha fazla dakika üzerinde konuşmanın, bunu kendi ülkemizde de, sektörümüzde de görüyoruz. Çok daha fazla hizmet ve daha fazla konuşma imkanı elde edilmesi söz konusu.

Evet Telekom sektörü hareketli olmaya devam ediyor dedik, 3G ne zaman başlıyor, o da tüketiciler açısından önemli bir gelişme.

Evet sayın Bakanımızın açıklamış olduğu gibi 28 Kasım’da ihalesi olacak. Biz Vodafone Türkiye olarak 3G altyapısıyla ilgili bütün planlarımızı yapmış durumdayız. Yalnız kanunen lisansımız olmadığı için daha da çalışmaya başlamadık, önce lisansımızın olması gerekiyor, biz 28 Kasım’ı iple çekiyoruz bu açıdan, lisansımızı alıp bir an önce başlamak için. 3G’nin ne önemi var? 3G bildiğiniz gibi daha hızlı veri, data alışverişi sağlayacak bir altyapı. Bizim için önemli tarafı işte sesin yanında operatörler açısından da datanın da daha ön plana çıkacağı bir uygulama. Burada operatörlerin sunacağı farklı hizmetler, farklı servisler ön plana çıkacaktır. Yalnız bir şey daha var bizim ülkemizin tabii bunun sonrasında 4. jenerasyon var. Biz Vodafone global olarak long term evolation olarak aktif olarak çalışmaktayız. Türkiye’de de yapacağımız yatırımlar 3G değil, bunun daha ötesinde 4. jenerasyona da adapte olabilecek bir altyapı üzerinde planlarımız sürmekte. Bu ülkemizin mevcut kaynaklarını kullanma açısından önemli tabii ki. Biz bu kaynakları en optimum şekilde kullanmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Evet özellikle 3. jenerasyonda da farklı hizmetler ön plana çıkacak herhalde rekabet açısından kazanan tüketici olacak, öyle değil mi?

Evet gerek günün sonunda, gerek number portability’de, gerek 3. jenerasyonda kazanan tabii ki her zaman aboneler olacaktır.