Tarih cepe giriyor

1
1747

Fatih Belediyesinin, “Tarih Sesleniyor” adlı projesi ile tarihi yarımada Fatih’i bir açık hava müzesine dönüşüyor. Tarihi Yarımada’da yer alan tüm tarihi eserlere dair bilgiler ve görüntüler eserleri gezerken cep telefonlarına geliyor.

2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları çerçevesinde büyük ilgi uyandıran bir projenin ilk tanıtımını CeBIT Eurasia Fuarı’nda gerçekleştirildi. Tarih Sesleniyor adı altında başlatılan proje ile Fatih’e ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler cep telefonları ile 444’lü bir numarayı arayarak sesli, SMS kullanarak yazılı ve Bluetooth ile WiFi kullanarak görüntülü bilgi elde edebiliyor.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, belediye olarak gelişen teknolojiye ayak uydurmak yerine teknolojiyi bir adım ileriden takip etmeye çalıştıklarını, imar planını internet sitesinde yayınlayarak bu konuda bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade etti. Elektronik imzayı belediye hizmetlerinde kullanan ilk belediye olan Fatih Belediyesi’nin dünyada da mobil imzayı ilk kullanan kurum olduğunu hatırlatan Demir, 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları için başlattıkları yeni projenin tarihi yarımadayı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin teknolojiyi kullanarak bilgiye ulaşmalarını sağladıklarını belirtti. Demir, Tarih Sesleniyor projesinin 2010 senesi öncesinde başlatılacağını, Kültür Başkenti süresince de faaliyette olacağını ifade etti.

Projeyle isteyen vatandaşlar cep telefonları ile Fatih’teki tarihi eserlerin bilgi ve görüntülerine İngilizce ve Türkçe olarak ulaşabilecekler. Proje çerçevesinde Fatih’te bulunan tarihi eserlerin büyük bir kısmı tek tek numaralandırıldı ve eserlerin yanlarına konulacak küçük plakalara bu numaralar ve aranması gereken numara yazılacak. Böylece yerli ve yabancı turistler ister SMS yoluyla cep telefonlarına görüntülü ve sesli bilgi alabilecekler, isterlerse de arayacakları sabit numara ile İngilizce ve Türkçe tarihi eser hakkında sesli bilgi alabilecek. Proje maliyeti belediye tarafından karşılanan Tarih Sesleniyor projesinin sene sonuna kadar faaliyete geçmesi ve 2010 yılında kullanılması hedefleniyor.

1 YORUM

Comments are closed.