Ucuz konuşma

0
1275

Ucuz konuşma

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Sedat Gülşen, uzun süreli cep telefonu kullanımının, insan sağlığına zararının yanında baz istasyonlarının hattını meşgul ettiğini belirterek, ”Operatörlerin, insan sağlığına verdikleri önemi, ücretsiz hatları sonlandırarak göstermeleri gerekiyor” dedi.

Gülşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günde 6 dakikadan fazla cep telefonu kullanılmamasının sağlık açısından önem taşıdığını, ancak GSM operatörlerinin kampanyalarının bu sürenin uzamasına yol açtığını savundu.

GSM operatörlerince hayata geçirilen ucuz görüşme kampanyalarının bazı sakıncaları beraberinde getirdiğini bildiren Gülşen, şunları kaydetti:

”100 kontör alındığında ücretsiz 250 kontör verilmesi, ekstra görüşme süreleri ya da hattın tamamen ücretsiz olması çok dikkat edilmesi gereken durumlar. Uzun süreli cep telefonu kullanımı hem insan sağlığı açısından zararlı, hem de baz istasyonlarının hattını meşgul ediyor. Özellikle ücretsiz hatlardan, telefonun bulunuş ve kullanım amacına aykırı konuşmalar yapılıyor. Sonuç olarak da baz istasyonu yetersiz geldiği için bölgeye ikinci baz istasyonu kuruluyor. Operatörlerin, insan sağlığına verdikleri önemi, ücretsiz hatları sonlandırarak göstermeleri gerekiyor. Konuşma çılgınlığı gün geçtikçe artıyor. ‘Aylık 5 bin ücretsiz SMS’ gibi kampanyalar, çocukların zamanını çalıyor.”

Gülşen, insanların, baz istasyonlarının bulunduğu noktalara tepki göstermesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Ama öncelikle herkes önce gereksiz konuşmalardan vazgeçmeli. GSM operatörleri abonelerin konuşma alışkanlığını artırıcı kampanyalardan uzaklaşmalı. Mevcut durumun devam etmesi halinde EMO olarak kampanyalara ilişkin yargı yoluna başvurabiliriz.”

-BAZ İSTASYONLARI-

Nuri Sedat Gülşen, yerleşim bölgelerinde çok sayıda baz istasyonu bulunduğunu, bir baz istasyonunun en fazla 8-10 mobil cihazı aynı anda haberleştirebildiğini söyledi.

Türkiye’de mobil haberleşme sağlayan operatörler arasındaki ayrılıklar nedeniyle her kurumun kendi baz istasyonunu kurduğunu kaydeden Gülşen sözlerini şöyle sürdürdü:

”İnsanlar, sürekli olarak radyo ve televizyon dalgası, radar, askeri telsizler, emniyet telsizleri ile cep telefonlarından oluşan elektromanyetik bir alan içinde bulunuyor. Manyetik alanların insan üzerindeki zararları artık kanıtlanmış bir şey. Burada önemli olan nokta, manyetik alanın süresi ve yoğunluğu. Cep telefonları aramanın ilk saniyelerinde yoğun bir elektromanyetik alan oluşturuyor. Bu nedenle bağlantının gerçekleşmesinin ardından telefonun kulağa yaklaştırılması gerekir.”